Wspólny protest związkowców i pracodawców w sprawie budowy drogi S-17

20.01.2011

18 stycznia 2011 roku  przez  dwie godziny kilkaset osób protestowało przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie przeciw przesunięciu w czasie  budowy drogi S17. Przedstawiciele pikietujących złożyli petycję na ręce Radosława Stępnia, wiceministra infrastruktury odpowiedzialnego za drogi . Wśród uczestników spotkania w Kancelarii Rady Ministrów znalazł się min. Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie - Zbigniew Marchwiak.

Pikieta była wspólną inicjatywą obywatelską mieszkańców Lubelszczyzny, zainicjowaną na początku stycznia, kiedy związkowcy i pracodawcy założyli wspólny komitet protestacyjny.
W  jego  skład weszli przedstawiciele lubelskich struktur Solidarności, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, ZPPL Lewiatan, Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny, Lubelskiego Związku Pracodawców oraz Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie. Przedstawiciele komitetu zapowiadali wtedy, że pojadą do Warszawy, by pokazać, że są niezadowoleni z decyzji rządu wobec trasy S17.
Należy podkreślić, jedność i zgodność wielu środowisk - związkowców, pracodawców, ludzi kultury i mieszkańców Lublina, którzy w sprawie budowy trasy S-17 stanęli razem , manifestując  sprzeciw przeciwko cofnięciu wcześniejszych decyzji rządu.

Chodzi o trasę ekspresową między Lublinem a Warszawą. W rządowym projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 odcinek drogi S17 między Kurowem a Lublinem (prawie 54 km) znalazł się na liście projektów, których realizacja może się rozpocząć do 2013 r., ale pod warunkiem, że znajdą się dodatkowe pieniądze. Według wcześniejszych zapowiedzi, ten odcinek drogi S17 wraz z obwodnicą Lublina miał powstać do 2012 r. W połowie stycznia minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że droga ekspresowa S17 należy do priorytetów rządu, a jej budowa może być finansowana z oszczędności uzyskanych na kolei. Nie ma jeszcze zgody KE na przesunięcie unijnych pieniędzy na ten cel.

Organizatorzy pikiety, czyli związkowcy i pracodawcy, złożyli na ręce wiceministra infrastruktury Radosława Stępnia petycję w sprawie drogi S17. Wiceminister Stępień zapewnił, że uzgodnienia między resortami infrastruktury a rozwoju regionalnego są korzystne. W ciągu dwóch tygodni protestujący mają otrzymać informacje o dalszych ustaleniach.

Wcześniej protestujący złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję do premiera ws. przyspieszenia budowy trasy. Podpisało się pod nią ponad 20 tys. mieszkańców Lubelszczyzny. Podpisy zbierała redakcja "Kuriera Lubelskiego".

Projekt budowy dróg ma pod koniec stycznia trafić pod obrady rządu.

img_0523.jpg
img_0538.jpg
img_0598.jpg
img_0650.jpg
img_0668.jpg
img_0676.jpg
img_0704.jpg
img_0712.jpg
img_0729.jpg
skanuj0012.jpg
« cofnij

Kursy zawodowe 2016

UWAGA. ZMINA TERMINU ROZPOCZĘCIA KURSU.

29.06.2016 r o godz. 9:00 przy ul. Chopina 28 w Lublinie

rozpoczynamy kolejną edycję kursów w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy oraz blacharz samochodowy.

Informacje dotyczące rozpoczęcia kursów pod nr. tel 81-743-69-42

Cena kursu to 2200 zł, cena egzaminu czeladniczego 642 zł

 

 

 Prowadzimy  nabór na wiosenną edycję kursów w zawodach:

nowość  - operator obrabiarek sterowanych numerycznie,

                  kursy przygotowujące bo zdobycia uprawnien budowlanych,

1. mechanik pojazdów samochodowych,

2. lakiernik samochodowy,

3. blacharz samochodowy,

4. hydraulik,

5. technolog robót wykończeniowych,

6. glazurnik,

7. stolarz,

8. fryzjer,

9. cukiernik,

10. piekarz,

11. kucharz,

12. pierwsza pomoc,

13. BHP,

14. kosmetyczka,

15. kurs pedagogiczny, 

16. kominiarz,

17. operator obrabiarek sterowanych numerycznie,

18. kurs na uprawnienia budowlane.