"SME-Trainet "

14.09.2011

Aby wesprzeć młodych przedsiębiorców w najtrudniejszych, początkowych latach ich działalności i zwiększyć liczbę aktywnych firm z sektora MŚP, dwanaście instytucji z dziesięciu europejskich krajów postanowiło połączyć swoje siły i doświadczenie. Dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu powstał projekt „SME-Trainet - sieć interesariuszy w obszarze kształcenia zawodowego i doradztwo na rzecz zrównoważonego rozwoju młodych przedsiębiorców i MŚP” finansowany ze środków programu Leonardo da Vinci w ramach inicjatywy „Uczenie się przez całe życie”. Nadrzędnym celem projektu, realizowanego w latach 2008-2011, była poprawa struktur wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w najtrudniejszej dla nich fazie między drugim i piątym rokiem funkcjonowania.

Podsumowaniu osiągniętych rezultatów oraz opracowaniu strategii upowszechniania jego wyników służyło spotkanie partnerów projektu „SME-TraiNet”, które odbyło się w maju 2011 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. W konferencji, zorganizowanej pod hasłem „Przyszłość szkolenia oraz doradztwa na rzecz młodych przedsiębiorców”, uczestniczyli przedstawiciele środowiska rzemiosła, małej i średniej przedsiębiorczości z krajów uczestniczących w projekcie, reprezentanci polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Europejskiej Unii Rzemiosła, Małej i Średniej Przedsiębiorczości (UEAPME).

- Niewątpliwym sukcesem projektu „SME-TraiNet” było to, że uczestniczyło w nim tak wiele krajów i instytucji – podsumowała przedsięwzięcie koordynator projektu Barbara Wilfinger z Instytutu Promocji Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej (WKO). 
Tak duża ilość partnerów projektu była też jednak dużym wyzwaniem przy jego realizacji.
- Sytuacja i struktura systemów kształcenia ustawicznego poszczególnych państw UE jest przecież bardzo zróżnicowana i niełatwo było dokonać ich analizy i przejrzystego porównania – wyjaśniała Barbara Wilfinger.

Projekt „SME-TraiNet” pokazał, jak istotne jest dbanie o młodych przedsiębiorców, którzy działają samodzielnie na rynku. Partnerzy zaangażowani w realizację projektu, w tym Związek Rzemiosła Polskiego, zamierzają kontynuować swoje działania: promować rezultaty projektu oraz rozwijać produkty „SME-TraiNet”, ułatwiające przedsiębiorcom dostosowywanie się do wyzwań rynkowych.

We wrześniu br. został opublikowany raport z warszawskiej konferencji podsumowującej projekt (jest dostępny w wersji angielskiej na stronie www.smetrai.net). Raport prezentuje przede wszystkim przykłady dobrych praktyk w zakresie odpowiedzi na potrzeby szkoleniowe młodych przedsiębiorców. Publikacja zawiera m.in. opis produktu, kluczowe elementy usług, grupy docelowe oraz dane instytucji odpowiedzialnych za ich realizację. Raport ma na celu rozpowszechnienie oraz transfer nowych, ciekawych pomysłów, które sprawdziły się w państwach partnerów projektu, do pozostałych krajów europejskich. W Polsce raport trafił do izb i cechów rzemieślniczych, organizacji pracodawców i pracobiorców, różnego rodzaju instytucji szkoleniowych oraz organów administracji publicznej.

W ramach projektu „SME-TraiNet” powstały też dwie inne publikacje: raport „Młodzi przedsiębiorcy w Polsce” poświęcony aktualnej sytuacji małych i średnich firm oraz źródłom ich finansowania, a także „Kompendium dobrych praktyk”, czyli przegląd innowacyjnych i efektywnych projektów szkoleń i doradztwa oferowanego młodym firmom. Oba materiały w formie elektronicznej są dostępne na portalu ZRP (www.zrp.pl).

« cofnij

Kursy zawodowe 2016

UWAGA. ZMINA TERMINU ROZPOCZĘCIA KURSU.

29.06.2016 r o godz. 9:00 przy ul. Chopina 28 w Lublinie

rozpoczynamy kolejną edycję kursów w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy oraz blacharz samochodowy.

Informacje dotyczące rozpoczęcia kursów pod nr. tel 81-743-69-42

Cena kursu to 2200 zł, cena egzaminu czeladniczego 642 zł

 

 

 Prowadzimy  nabór na wiosenną edycję kursów w zawodach:

nowość  - operator obrabiarek sterowanych numerycznie,

                  kursy przygotowujące bo zdobycia uprawnien budowlanych,

1. mechanik pojazdów samochodowych,

2. lakiernik samochodowy,

3. blacharz samochodowy,

4. hydraulik,

5. technolog robót wykończeniowych,

6. glazurnik,

7. stolarz,

8. fryzjer,

9. cukiernik,

10. piekarz,

11. kucharz,

12. pierwsza pomoc,

13. BHP,

14. kosmetyczka,

15. kurs pedagogiczny, 

16. kominiarz,

17. operator obrabiarek sterowanych numerycznie,

18. kurs na uprawnienia budowlane.