Zarząd Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie nie pozostawił bez echa zapowiadanych w wygłoszonym przez Premiera Donalda Tuska expose zamian dotyczących przedsiębiorców. W imieniu lubelskich rzemieślników Zarząd Izby skierował list do Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, wiceprzewodniczącego Komisji Trójstronnej ds Społeczno- Gospodarczych , w którym apeluje o odpowiedzialną ocenę sytuacji i konsekwentne działania.
Sz. Pan Jerzy Bartnik
Prezes
Związku Rzemiosła Polskiego
Szanowny Panie Prezesie,
W imieniu środowiska rzemieślników i pracodawców Lubelszczyzny, popieramy inicjatywę osobistego włączenia się Premiera RP w konsultacje społeczne zapowiadanych w expose Premiera propozycji zmian, szczególnie, że część z tych zmian wywołuje niepokój naszego środowiska.
Wg danych GUS w marcu 2011 roku w województwie lubelskim zarejestrowanych było 164,4 tyś przedsiębiorstw, z czego sektor prywatny stanowi 158 tyś przedsiębiorstw.
Badania sytuacji przedsiębiorstw w okresie kryzysu w roku 2009 i 2010 wykazały, że w obliczu braku stabilizacji finansowej i kryzysu firmy asekurują się i stagnacyjnie dążą do utrzymywania status quo. Jak wskazuje praktyka , niemożliwe jest utrzymywanie zachowawczej stagnacji zbyt długo ( wg badań - nie dłużej niż rok). Albo firmy wykazują strategię wycofywania się z rynku albo strategie rozwoju z inwestycjami. Takie działania warunkują rozwój i dochody.
Najczęściej obserwowane w latach 2009-2010 strategie wycofywania się obserwowano na Lubelszczyźnie w branżach budownictwo, handel i transport. Handel rezygnuje z poszerzania segmentu klientów, w mikroprzedsiębiorstwach obserwuje się zastój, a niewielki wzrost widać jedynie w małych i średnich firmach.
Trwający od 2009 roku "stan gotowości przyjęcia kryzysu" wpływa mobilizująco na lubelskich przedsiębiorców, radzą sobie z sytuacją całkiem nieźle, 60% przedsiębiorstw deklaruje osiągane zyski na tym samym poziomie, choć kosztem zmniejszania kosztów.
Zapowiedź Pana Premiera dotycząca podwyższenia o 2 % składki rentowej ( choć nie wiadomo czemu nie chorobowej, mającej większy wymiar społeczny) nie zachęca do optymizmu i podejmowania ryzyka. Przypomina raczej działania - " sprawdźmy, ile jeszcze mogą".
"Polski sukces nie byłby możliwy bez tych, którzy tak wiele dają z siebie, a tak mało biorą"- stwierdził w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorców podczas oficjalnej inauguracji Europejskiego Kongresu MŚP w dniu 6 października 2011r.Premier RP Donald Tusk.
" Polscy przedsiębiorcy, w szczególności mali i średni, stanowiąc tarczę przed zagrożeniami doby współczesnej, muszą także liczyć na wsparcie ze strony państwa. Doświadczenie podpowiada małym i średnim przedsiębiorcom, że częściej to państwo potrafi przeszkodzić niż pomóc, ale musimy wspólnie i konsekwentnie zmieniać ten stan rzeczy(.) Moje doświadczenie, jako szefa rządu w czasie kryzysu mówi, że jednym z głównych zadań polskiego rządu jest między innymi ochrona małych i średnich przedsiębiorców przed egoizmem tych największych. Nerwowa sytuacja kryzysowa powoduje, że każdy chciałby wyrwać dla siebie kawałek kurczącego się tortu. Odpowiedzialny rząd musi brać to pod uwagę i musi umieć twardo stanąć po stronie małych i średnich przedsiębiorców, a także po stronie pracobiorców" - stwierdził dalej Premier.
Podniesienie składki rentowej TYLKO ze strony pracodawcy przeczy zapewnieniom Pana Premiera, a także zasadzie solidaryzmu społecznego wyrażonej w art. 30 Konstytucji RP, czyniąc z pracodawców ( jakimi są też jednostki budżetowe i przedsiębiorstwa państwowe) głównego dostawcę kapitału do budżetu ( w roku 2012 wpływ z tytułu składki stanowić ma wg wyliczeń mediów 6,5 mld zł).
Apelujemy o rzetelne konsultacje społeczne i wsłuchiwanie się przez Premiera RP i Radę Ministrów w głosy pracodawców. Proponujemy rozważenie solidarnego wzrostu składki zarówno ze strony pracodawców i pracowników oraz rozwagę w działaniach społeczno-gospodarczych, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której nadchodzące lata i spodziewana druga fala kryzysu odbije się szczególnie niekorzystnie na sytuacji mikro i małych przedsiębiorstw.
Z poważaniem
Zarząd Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie