W Wielkiej Sali Ansamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie 29 maja 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski nadał uroczycie honorowe tytuły Mistrza Rzemiosł Artystycznych dla najwybitniejszych rzemieślników.
Wśród uhonorowanych znalazł się Roman Czerniec - mistrz kowalstwa z Wojciechowa, członek komisji egzaminacyjnej izby w zawodzie kowal, Prezes Stowarzyszenia Kowali Polskich i współorganizator Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Tytuły honorowe przyznano po raz pierwszy od 20 lat wybranym 20 rzemieślnikom z całej Polski, posiadającym znaczący i uznany dorobek w zakresie wytwarzania, odtwarzania, naprawy i konserwacji przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym a także naprawy i konserwacji takich przedmiotów, naprawy i konserwacji zabytkowych obiektów budowlanych oraz świadczenia usług związanych z artystycznym zdobieniem obiektów budowlanych. Aż trudno uwierzyć, że przez prawie ćwierć wieku artyci - rzemieślnicy nie byli nagradzani. A przecież odgrywają oni ogromną rolę w zachowywaniu pamištek przeszłości, nadając im drugie życie i przywracając pierwotny blask. Dzięki temu stają się ambasadorami polskiej kultury - podkreślał minister Bogdan Zdrojewski. Za rzemiosło artystyczne uważa się rękodzielniczą wytwórczość przedmiotów użytkowo dekoracyjnych oraz ich renowację. Jego przedstawiciele reprezentują unikatowe i zanikające zawody z dziedziny tkactwa, hafciarstwa, koronkarstwa, pozłotnictwa, złotnictwa, jubilerstwa ( w tym wytwarzania przedmiotów z bursztynu), metaloplastyki, ceramiki, meblarstwa, stolarstwa, bednarstwa, kowalstwa, medalierstwa, introligatorstwa, rusznikarstwa, zegarmistrzostwa i organomistrzostwa. Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, istotą rzemiosła artystycznego jest jego użytkowość, funkcjonalność i prostota. Specyficzna dla niego jest forma przekazu, który odbywa się za pomocą bezpośredniej relacji mistrz uczeń, często związana z tradycją rodzinną i budowaniem marki zakładu rzemieślniczego w perspektywie wielu pokoleń. Forma łączy się z funkcją, nie za z filozoficznym symbolem, jakim posługują się inne sztuki.
Panu Romanowi Czerniecowi składamy serdeczne gratulacje.