Kowal z Wojciechowa Mistrzem Rzemiosł Artystycznych

07.05.2013

W Wielkiej Sali Ansamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie 29 maja 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski nadał uroczyœcie honorowe tytuły „Mistrza Rzemiosł Artystycznych” dla najwybitniejszych rzemieślników.

Wśród uhonorowanych znalazł się Roman Czerniec - mistrz kowalstwa z Wojciechowa, członek komisji egzaminacyjnej izby w zawodzie kowal, Prezes Stowarzyszenia Kowali Polskich i współorganizator Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Tytuły honorowe przyznano po raz pierwszy od 20 lat wybranym 20 rzemieślnikom z całej Polski, posiadającym znaczący i uznany dorobek w zakresie wytwarzania, odtwarzania, naprawy i konserwacji przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym a także naprawy i konserwacji takich przedmiotów, naprawy i konserwacji zabytkowych obiektów budowlanych oraz świadczenia usług związanych z artystycznym zdobieniem obiektów budowlanych. „Aż trudno uwierzyć, że przez prawie ćwierć wieku artyœci - rzemieślnicy nie byli nagradzani. A przecież odgrywają oni ogromną rolę w zachowywaniu pamištek przeszłości, nadając im drugie życie i przywracając pierwotny blask. Dzięki temu stają się ambasadorami polskiej kultury ”- podkreślał minister Bogdan Zdrojewski. Za rzemiosło artystyczne uważa się rękodzielniczą wytwórczość przedmiotów użytkowo – dekoracyjnych oraz ich renowację. Jego przedstawiciele reprezentują unikatowe i zanikające zawody z dziedziny tkactwa, hafciarstwa, koronkarstwa, pozłotnictwa, złotnictwa, jubilerstwa ( w tym wytwarzania przedmiotów z bursztynu), metaloplastyki, ceramiki, meblarstwa, stolarstwa, bednarstwa, kowalstwa, medalierstwa, introligatorstwa, rusznikarstwa, zegarmistrzostwa i organomistrzostwa. Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, istotą rzemiosła artystycznego jest jego użytkowość, funkcjonalność i prostota. Specyficzna dla niego jest forma przekazu, który odbywa się za pomocą bezpośredniej relacji mistrz – uczeń, często związana z tradycją rodzinną i budowaniem marki zakładu rzemieślniczego w perspektywie wielu pokoleń. Forma łączy się z funkcją, nie zaœ z filozoficznym symbolem, jakim posługują się inne sztuki.

Panu Romanowi Czerniecowi składamy serdeczne gratulacje.

29.05.2013.jpg
czerniec_mistrz_077.jpg
laureaci.jpg
prezesi_1.jpg
« cofnij

Kursy zawodowe 2016

UWAGA. ZMINA TERMINU ROZPOCZĘCIA KURSU.

29.06.2016 r o godz. 9:00 przy ul. Chopina 28 w Lublinie

rozpoczynamy kolejną edycję kursów w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy oraz blacharz samochodowy.

Informacje dotyczące rozpoczęcia kursów pod nr. tel 81-743-69-42

Cena kursu to 2200 zł, cena egzaminu czeladniczego 642 zł

 

 

 Prowadzimy  nabór na wiosenną edycję kursów w zawodach:

nowość  - operator obrabiarek sterowanych numerycznie,

                  kursy przygotowujące bo zdobycia uprawnien budowlanych,

1. mechanik pojazdów samochodowych,

2. lakiernik samochodowy,

3. blacharz samochodowy,

4. hydraulik,

5. technolog robót wykończeniowych,

6. glazurnik,

7. stolarz,

8. fryzjer,

9. cukiernik,

10. piekarz,

11. kucharz,

12. pierwsza pomoc,

13. BHP,

14. kosmetyczka,

15. kurs pedagogiczny, 

16. kominiarz,

17. operator obrabiarek sterowanych numerycznie,

18. kurs na uprawnienia budowlane.