Stało się już tradycją że Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie zaprasza swoich mistrzów szkolących na uroczystość obchodów "Dnia Mistrza Szkolącego", połączonego z wielkim balem.
Tak też i w tym roku zaproszenie na II już edycję " Dnia Mistrza Szkolącego" przyjęli mistrzowie szkolący, nauczyciele zawodu, pracownicy Centrum Szkolenia, członkowie komisji egzaminacyjnych, pracownicy Cechów oraz sympatycy rzemiosła. Wzorem roku ubiegłego obchody Dnia Mistrza objęte zostały honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
15 października 2011 r. do hotelu " Korona", przybyło prawie 200 gości z całego województwa. "W chwili obecnej priorytetem środowiska rzemieślniczego jest kształcenie zawodowe. Wykształcony pracownik w zawodzie jest towarem deficytowym toteż pracę mistrzów szkolących doceniają instytucje oświatowe , związek Rzemiosła Polskiego oraz Izby", powiedział witając wszystkich Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie Pan Zbigniew Marchwiak.
Uroczystość zaszczycił Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Pan Jerzy Bartnik, który oprócz ciepłych słów skierowanych pod adresem gospodarzy i uczestników imprezy powiedział że Lubelski Dzień Mistrza Szkolącego począwszy od 2010 r. staje się powoli świętem ogólnokrajowym . Była również Dyrektor Zespołu Oświaty i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego Pani Jolanta Kossakowska oraz Lubelski V-ce Kurator Oświaty Pani Anna Szczepińska, która odczytała list od Lubelskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Babisza. Pan Kurator wyraził przekonanie, że ". przygotowanie zawodowe uczniów w rzemiośle i ich wychowanie są ważnym elementem kształcenia zawodowego w naszym kraju.", stwierdził również, że ". dzięki staraniom mistrzów zakłady rzemieślnicze i szkoła stają się dla młodzieży skarbnicą wiedzy, miejscem rozwijania pasji, przygotowania do wykonywania zawodu i do dorosłego życia.". Na uroczystości obecne były też władze kościelne w osobie ks. Ryszarda Podpory. Jako przedstawiciel Marszałka Lubelskiego przybył Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu, Pan Mirosław Korbut.
Miłym akcentem na początku imprezy były słowa uznania wyrażone przez zaproszonych gości, skierowane do wszystkich mistrzów szkolących i nauczycieli. Podziękowano za bardzo trudną i odpowiedzialną pracę jaką jest szkolenie zawodowe młodych ludzi. Najbardziej zasłużonych uhonorowano rzemieślniczymi odznaczeniami "Za szkolenie uczniów w zawodzie". Honorową Platynową Odznakę otrzymali: Pan Bogdan Skrzypczuk i Pani Bogusława Kowal, Honorową Złotą Odznakę otrzymali: Pan Kazimierz Wojcieszyn, Pani Kazimiera Łepik, Pan Mariusz Wasil, Pan Krzysztof Zubrzycki. Srebrne odznaczenia odebrali: Panowie - Mariusz Drzewka, Andrzej Franaszczuk, Franciszek Nowak, Grzegorz Ostrowski, Ryszard Ciosmak.
Po części oficjalnej rozpoczął się wielki bal, a tańce trwały do białego rana. Przerywnikiem w zabawie był pokaz tańca profesjonalnej pary tanecznej klasy międzynarodowej.