Od czerwca 2013 roku Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie realizowała projekt pt. "Europejski wymiar praktycznej nauki zawodu" adresowany do osób zajmujących się oświatą zawodową i osób pełniących nadzór nad praktyczną nauką zawodu. Zakładał on tygodniowy wyjazd 36 uczestników do zagranicznych ośrodków kształcenia zawodowego (w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Portugalii ) w celu zebrania doświadczeń dotyczących pracy z uczniem, poznania systemu edukacyjnego oraz systemu pracy państwa partnerskiego, zapoznania się z różnicami metodycznymi, dydaktycznymi i proceduralnymi, zdobycia kompetencji międzynarodowych.
Dzięki zagranicznej wymianie dowiadczeń, która obejmowała spotkania eksperckie z różnych dziedzin rzemiosła, wizyty w centrach edukacyjnych, wizyty techniczne w instytucjach publicznych i prywatnych zajmujących się edukacją, beneficjenci mieli możliwość zapoznania się z systemem nauczania i pracy w państwach partnerskich, zdobycia przydatnych w dalszej pracy informacji dotyczących form szkoleniowych, metodyki i dydaktyki.
22 listopada 2013 r. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt Europejski wymiar praktycznej nauki zawodu. Uczestnicy projektu mieli możliwość podzielenia się opiniami dotyczącymi systemu szkolnictwa w różnych krajach europejskich, dziedzictwa kulturowego, jak również wrażeniami dotyczącymi walorów smakowych kuchni poszczególnych państw goszczących.
Z relacji uczestników wynika, że w krajach UE, większy nacisk kładzie się na praktyczną naukę zawodu. Pracownie szkolne są doskonale i nowocześnie wyposażone, w pełni skomputeryzowane. Duży wpływ na szkolnictwo zawodowe ma analiza rynku pracy i kształtowanie go pod aktualne potrzeby rynku. Portugalia nie zamyka uczniom szkół zawodowych ścieżki kształcenia, mogą naukę kontynuować na studiach uniwersyteckich.
Uczestnicy zgodnie twierdzili, że ważne są takie wyjazdy, ponieważ umożliwiają nie tylko osobisty rozwój zawodowy, lecz także dają możliwość wdrażania nowych rozwiązań technicznych, metodycznych i dydaktycznych na nasz polski grunt. Ważna jest wymiana doświadczeń, ponieważ uzmysławia co jeszcze można lub należałoby zmienić. Wyjazd ten spełnił jeszcze jeden cel - zintegrował część środowiska rzemieślniczego z naszego województwa. Uczestnicy bardzo dobrze ocenili wyjazd zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym.