Tradycyjnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie 12 padziernika 2013 roku w Hotelu Vesaria w Lublinie zorganizowała IV edycję Dnia Mistrza Szkolącego. Ta uroczystość ma na celu uhonorowanie mistrzów szkolących uczniów w ramach praktycznej nauki zawodu. Wśród zaproszonych gości znaleli się: Pan Krzysztof Babisz Kurator Oświaty w Lublinie, który tradycyjnie objął przedsięwzięcie honorowym patronatem, Pan Maciej Prószyński Dyrektor Generalny Związku Rzemiosła Polskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego reprezentował Pan Sławomir Struski, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i rodowiska. Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycił ksišdz Ryszard Podpora, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa. W przedsięwzięciu wzięło udział prawie 160 gości z całego województwa lubelskiego.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej za wieloletni wkład w rozwój oświaty zawodowej oraz promowanie rzemiosła polskiego nie tylko na terenie kraju, lecz i poza jego granicami został odznaczony Prezes Izby Zbigniew Marchwiak. Aktu dekoracji dokonał Lubelski Kurator Oświaty. Podczas uroczystości wręczono również Złotą oraz Srebrną Odznakę Za szkolenie uczniów w rzemiośle Panu Antoniemu Skrzypie, szkolącemu w branży cukierniczej oraz piekarskiej i Panu Mirosławowi Buciorowi, szkolącemu mechaników pojazdów samochodowych. Nagrodę Prezesa Izby, wręczaną co roku nauczycielom z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie którego Izba jest organem założycielskim, otrzymała Pani Beata Mędryk Binięda. Ponadto kilka słów o nagrodzie oraz swojej pracy do zgromadzonych gości powiedziała Pani Jolanta Jajszczyk, zdobywczyni I miejsca w kategorii seniorzy w temacie Tajemnice zaklęte w kamieniach. Konkurs Złoto i Srebro w Rzemiośle 2013 organizowany jest przez Związek Rzemiosła Polskiego.
Miłym akcentem na początku imprezy były słowa uznania wyrażone przez zaproszonych gości, skierowane do wszystkich mistrzów szkolących i nauczycieli. Podziękowano za bardzo trudną i odpowiedzialną pracę jakš jest szkolenie zawodowe młodych ludzi. Lubelski Kurator Oświaty z dużym szacunkiem wyrażał się o zadaniach jakie stoją przed mistrzami szkolącymi oraz nauczycielami szkół zawodowych, gdyż przygotowanie zawodowe uczniów stanowi integralny element edukacji w Polsce. Dzięki takim postawom i pracy ze strony nauczycieli, zakłady rzemieślnicze oraz szkoły są dla uczniów skarbnicą wiedzy, ostojš tradycji, jak również miejscem, które przygotowuje ich do lepszego startu w dorosłe życie.